كسي كه خشنودي مردم را با اين كه خشم خدا در آن است بطلبد خداوند او...
» یادآوری کلمه عبور
 
 

خانه >پرسش های متداول

ساختار شرکت آب و فاضلاب روستایی چگونه است؟

شرکت آب و فاضلاب روستایی یک شرکت صددرصد دولتی است که مسئولیت تولید ، انتقال ، توزیع و نگهداری آب شرب و تاسیسات آب شرب را در سطح روستاهای تحت پوشش شرکت در سطح استان یزد را دارد . این شرکت زیرمجموعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور می باشد .

تفاوت شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری چیست ؟

تفاوت این دو شرکت ابتدا در حوزه عملیات قرار دارد . آبفای روستایی مسئولیت تامین آب شرب و دفع بهداشتی فاضلاب روستاهای استان را به عهده داشته ، در حالی که شرکت آبفای شهری مسئولیت تامین آب شرب و دفع بهداشتی فاضلاب در سطح شهرهای استان را دارا می باشد.

جهت واگذاری یک انشعاب در روستاهای تحت پوشش چه مدارکی لازم دارد ؟

الف) کپی شناسنامه و کارت ملی
ب) کپی مدرک مالکیت معتبر ملک یا کپی قولنامه
ج) مجوز ساخت و ساز ( پروانه ساختمانی معتبر یا نامه (مجوز) از شرکت دهیاری ها ، شهرداری ها یا سایر مراجع صدور پروانه ساخت
د) موافقت اصولی یا پروانه بهره برداری درخصوص درخواست های تجاری و صنعتی و نامه از اداره یا سازمان مربوطه جهت سایر انشعابات غیر خانگی

مراحل خرید یک انشعاب در روستاهای تحت پوشش استان یزد چگونه است ؟

الف) مراجعه به امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان محل
ب) ارائه مدارک اشاره شده در بند قبل
ج) بازدید از محل مربوطه توسط شرکت
د) اخذ مدارک جهت حفاری و برش آسفالت از دهیاری  یا شهرداری
ه) پرداخت حق انشعاب و سایر هزینه های نصب انشعاب در صورت مثبت بودن و امکان واگذاری انشعاب
و) وصل انشعاب در موعد مقرر پس از واریز وجوه انشعاب

مدارک لازم برای تغییر نام پرونده مشترکین کدام است؟

الف) کپی واصل سند انتقال قطعی یا قولنامه
ب) قبض آب مصرفی تسویه شده
ج) کپی شناسنامه و کارت ملی  مشترک جدید

ملاک محاسبه میزان مصرف آب مشترک کنتور خراب چیست ؟

بر اساس بند 30-4 آیین نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه های آب و فاضلاب ملاک محاسبه میزان مصرف آب مشترکین کنتور خراب بر اساس آمار و اطلاعات موجود و یا با مقایسه با یک دوره مشابه قبلی در زمان سالم بودن کنتور مشترک و درصورتیکه این امکان نیز وجود نداشته باشد مصرف در طی دوره مشابه آتی مشترک پس از تعویض کنتور ، ملاک برآورد قرار داده شده و پرداختی های مشترک علی الحساب تلقی می شود .

مدارک و مستندات لازم در خصوص تغییر تعرفه ساخت و ساز چیست؟

مشترک موظف است پس اتمام مراحل ساخت و ساز ملک ، با در دست داشتن اصل و تصویر گواهی پایان کار و یا پروانه بهره برداری و مراجعه به شرکت در شهرستان خود  و تسویه حساب آب ، نسبت به تغییر تعرفه  اقدام نماید . در مواردی که صدور گواهی پایان کار  برای مشترک خانگی به هر علت امکان پذیر نباشد شرکت پس از بازدید و اخذ سایر مستنداتی که دال بر سکونت دائم مشترک باشد اقدام به تغییر تعرفه می نماید .

چگونه قبوض با مبالغ و مصارف غیر متعارف خود را پیگیری نمائیم ؟

قبوض آب بهای شرکت نشان دهنده میزان مصرف و مبلغ آن بر اساس تعرفه شرکت می باشد. در صورتی که پس از دریافت قبض نسبت به میزان مصرف یا مبلغ معترض می باشید در درجه اول شماره مصرفی کنتور خود را یادداشت و به اداره مربوطه مراجعه فرمائید. (در صورت تمایل می توانید از طریق سایت شرکت نیز درخواست خود را ارسال نمائید. همچنین از طریق سامانه 1523 می توانید شماره مصرفی را در سامانه ثبت نمائید.) درصورتی که مسئولین مربوطه با تطبیق شماره از صحت قرائت مطمئن شوند ردیف مشترک را برای آزمایش کنتور معرفی می نمایند. بهتر است در چنین مواردی از عدم نشتی لوله کشی داخلی مطمئن شوید.

در چه مواردی شرکت آب و فاضلاب می تواند انشعاب آب مشترک را قطع نماید؟

شرکت آب وفاضلاب برابر بند 33-4 آیین نامه شرکت به دلائل زیر می تواند یک انشعاب را قطع نماید: الف )در صورتی که مشترک یا استفاده کننده نسبت به پرداخت کلیه دیون خود به شرکت در مهلت مقرر اقدام ننماید. ب)در صورتی که مشترک یا استفاده کننده عمداً اقدام به دست کاری تأسیسات آب و فاضلاب متعلق به شرکت نموده و یا اقدام به شکستن و یا دست کاری منجر به خرابی کنتور نماید. ج)در صورتی که از انشعاب واگذار شده آب و یا فاضلاب اقدام به لوله کشی به ملک دیگر و استفاده غیر مجاز شود و یا نسبت به نصب پمپ به طور مستقیم بر روی انشعاب اقدام گردد. د)در صورتی که مشترک یا استفاده کننده به تشخیص شرکت موجب نامرئی شدن دریچه محفظه شیر قطع و وصل انشعاب(آب و فاضلاب) بشود و یا ایجاد مانع در آن بنماید. ه)در صورتی که امکان قرائت کنتور در سه دوره متوالی به دلیل بسته بودن در میسر نگردد. و)هرگاه حکم یا قرار لازم الاجراء از سوی مقامات قضائی در زمینه قطع انشعاب (آب و فاضلاب) صادر گردد.

انشعاب آب به چند صورت واگذار می شود؟

انشعاب آب در کل به دو صورت واگذار می شود :
الف)انشعاب مسکونی
ب) انشعاب غیرمسکونی
انشعاب مسکونی: به واحدهایی داده می شود که به طور خاص اختصاص به واحد مسکونی داشته باشد . از جمله قرار گرفتن در محدوده روستا ( بافت روستا ) ، سکونت دائم در منزل ، کاربری مسکونی ، عرف محل ، داشتن متراژ مطابق عرف روستا
انشعاب غیرمسکونی : به کلیه مواردی که کلمه مسکونی اتلاق نگردد ، غیرمسکونی گفته می شود . شامل مساجد ، حسینیه ها ، گلزار شهدا ، مدارس ، مغازه ، کارخانه ، دامداری ، مراکز نگهداری ایتام ، مراکز نظامی و .....

حقوق انشعاب شامل چه مواردی است ؟

الف) واریز حق انشعاب ( مسکونی یا غیرمسکونی)
ب) واریز حق وسایل انشعاب ( شامل کنتور ، دریچه ، اتصالات ، لوله ، کمربند و ... )
ج) واریز حق حفاری و نصب انشعاب ( حفاری از محل لوله اصلی تا درب منزل و نصب انشعاب )

روش های دست یابی مشترک به آخرین صورتحساب آب مصرفی کدامند ؟

الف ) مراجعه حضوری به شرکت در شهرستان مربوطه
ب) تماس با سامانه تلفنی 1523
ج) مراجعه به آدرس سایت شرکت آب و فاضلاب روستایی یزد www.abfaryazd.ir

آبونمان چیست ؟

هزینه ای که هر مشترک باید بابت نگهداری یک انشعاب اعم از مسکونی و غیرمسکونی پرداخت  می نماید آبونمان می گویند . که بر اساس دستورالعمل شماره 144975 مورخ 5/7/94 شورای محترم اقتصاد از مهر ماه سال 1394 مجدداً برای کلیه انشعابات دایر گردید . و مبلغ ماهیانه آن ده هزار ریال می باشد . لازم به ذکر است مبلغ آبونمان انشعابات ساخت و ساز و موقت دو برابر سایر انشعابات می باشد  .

شبکه های دفع بهداشتی فاضلاب در کدام روستاها قابل اجراست ؟

از لحاظ فنی می توان در تمامی روستاها شبکه دفع بهداشتی فاضلاب و تصفیه خانه های آن را اجرا نمود ، ولی به موجب مصوبه هیات محترم وزیران در دور اول سفر ریاست محترم جمهور ، شبکه های دفع بهداشتی فاضلاب فقط در روستاهایی احداث می شوند که بالادست سدها و رودخانه هایی قرار گرفته اند که آب آنها به مصرف شرب می رسد و همچنین بالای یکصد خانوار ساکن داشته باشند .

آب بها چیست؟

به مقدار هزینه ای که هر مشترک در قبال مصرف آب اعم از مسکونی و یا غیرمسکونی بر اساس میزان مصرف در هر ماه باید به شرکت آب و فاضلاب روستایی که در صورتحسابی به نام قبض درج می گردد بپردازد ، آب بها گفته می شود .
آب بهای واحدهای مسکونی بر حسب مصرف در واحد زمان محاسبه می گردد ، ولی آب بهای واحدهای غیرمسکونی تابعی از زمان نیست .
توضیح : آب بها و آبونمان پرداختی توسط مشترکین به مصرف بهسازی و نوسازی تاسیسات آب روستاها در سطح استان می رسد .

چه کسانی از پرداخت حق انشعاب و آب بها معاف هستند ؟

معافیت آب بها : مساجد ، حسینیه ها ، گلزار شهدا ، مراکز مذهبی اقلیتهای مذهبی
معافیت حق انشعاب : مساجد ، حسینیه ها ، گلزار شهدا ، مراکز احداثی بسیج ، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با موضوع مصرف مسکونی برای یک بار با ارائه نامه از دستگاه مربوطه .

 

 

نگارنده:کارشناس سایت
آخرین به روزرسانی: 1398/11/03
بازدید:628

 

سایر سایت های شرکت

آمار سایت

  • » بازدید امروز: 1,645
  • » بازدید دیروز: 2,398
  • » کل بازدید: 1,474,632
  • » آخرین به روزرسانی: 1399/06/24 09:29:02

سال 1399

جهش تولید