كسي كه خشنودي مردم را با اين كه خشم خدا در آن است بطلبد خداوند او...
» یادآوری کلمه عبور
 
 

  >  آب وفاضلاب روستایی بهاباد

بهاباد:

شهرستان بهابادبه  مرکزیت شهر بهاباد،زادگاه آخوند ملاعبدا... بهابادی صاحب حاشیه ،شهری است با پیشینه کهن همپای استان کهنسال یزد که بارهابا قهر طبیعت یا به دست جباران تاریخ ویران و با تلاش و عزم راسخ مردان این سامان تجدیدبنا شده است این شهر زیبا در 200کیلومتری شهر یزد ودر80کیلومتری شهر بافق قرار داردکه وسعت آن 8235 km  است و البته در بسیاری از کتب معتبرقدیمی از عمران و آبادی آن سخن رفته است . شهرستان بهاباد شامل دو بخش مرکزی و آسفیچ و مناطق حاصلخیز جلگه و ییلاقی بنستان با حدود 248 پارچه آبادی و روستا با 24 دهیاری است که از این حیث در میان سایر شهرستانهای استان یزد شاخص است .


 

درباره بهاباد:

جغرافیا و اقلیم:

بهاباد چون نگینی درخشان خفته بر پهنه کویر لوت ایران دارای آب و هوایی نیمه خشک با متوسط بارندگی mm9/153 در سال می باشد البته در قسمت غرب و جنوب دارای مناطق ییلاقی و خوش آب و هواست که در فصول بهار و تابستان تفریحگاه و استراحتگاه بسیاری از مردم مناطق دور و نزدیک می باشد

-         بهاباد بر روی تپه ماهورهای بین دو رشته کوه با مختصات جغرافیایی 55 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 31 درجه و 33 دقیقه تا 32 درجه و 29 دقیقه عرض شمالی واقع شده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا در مرکز m1390 است که این رقم در شمال بهاباد کاهش می یابد و در جنوب در قله بن لخت به حدود m3002 میرسد حداکثر و حداقل درجه ثبت شده در منطقه به ترتیب 45 درجه و 20 درجه زیر صفر می باشد .

-         سرزمینهای اطراف رودخانه شور تنها رودخانه دائمی شهرستان بهاباد در منطقه ی جلگه از نظر ژئومورفولوژی پدیده ای کم نظیر برای مطالعه و بررسی دانشگاهیان در رشته های جغرافیا و زمین شناسی است .

-         در این شهرستان همچنین به دلیل آب و هوای نسبتا مساعد گیاهان دارویی و صنعتی بسیاری نظیر : کلپوره ، آویشن ، پونه و اکلیل و .... یافت می شود که به مصرف دارویی و صنعتی می رسد .

وضعیت اجتماعی:

جمعیت این شهرستان در حال حاضر بالغ بر 27861 نفر می باشد و اکثر مردم این شهرستان به فعالیت کشاورزی و دامپروری مشغول می باشند ( که این دو شغل به هم وابسته می باشند )

لازم به ذکر است که بهاباد از حیث معاون و ذخایر زیرزمینی و منابع خدادادی منطقه ای غنی و مستعد است معدن آهن ، اورانیوم ، زغال سنگ ، آزبست ، پنبه نسوز و سنگهای تزئینی از مهمترین معادن منطقه می باشد که بعضا مورد بهره برداری قرار گرفته است .از جمله محصولات کشاورزی این شهرستان می توان به پسته ، زعفران ، انگور ، به ، زردآلو ، گردو و آلبالو و .... اشاره نمود . در بهاباد همچنین واحدهای دامپروری بسیاری مشغول به فعالیت هستند و نیز در اطراف شهرستان شماری مرغداری وجود دارد که علاوه بر تأمین بخشی از نیاز ناحیه به سایر نقاط نیز صادر می شود .از جمله صنایع دستی زنده و مهم این ناحیه می توان قالیبافی و تا حدودی گلیم بافی اشاره نمود که البته قالیبافی رونق بسزایی دارد اما برخی صنایع دستی این شهرستان که اکنون از میان رفته و بسیار شاخص و نادر یوده اند عبارتند از : گیوه بافی ، تخت کشی ، کاربافی ، چادرشب بافی  رنگرزی  قلع گری صابون پزی سفال گری و...

 دانشگاه آزاد بهاباد درسال1385 شروع به فعالیت نموده ودر این مدت پیشرفت بسیاری نموده است و درحال حاضردارای تقریبا312دانشجو با17رشته میباشدکه از جمله ی انهامیتوان به مهندسی انرژی هسته ای،gis،  مکانیک خودرو ، معماری ، حقوق ، آموزش ابتدایی  حسلبداری و ... در مقاطع کاردانی وکارشناسی اشاره نمود.

مردمان بهاباد به خاطر ریشه دار بودن سنن مذهبی و عمق اعتقادات دینی ، اصالت اجتماعی و مذهبی خود را حفظ نموده و مردمی سخت کوش ، مقاوم و در عین حال مومن و متعهد ، مهمان نواز ، خونگرم ، خوش فکر ، سلحشور و همگی شیعه اثنی عشری و شیفته مکتب اهل بیت عصمت و طهارت می باشد .

بهاباد همچنین زادگاه عالم ربانی و فقیه منطقی ملا نجم الدین عبدا... بن شهاب الدین حسین بهابادی یزدی صاحب حاشیه بر تهذیب المنطق تفتازانی است که از علمای بنام سده ی 10 هجری است . بهاباد همچنین زادگاه علما و بزرگان دیگری مانند فخرالواعظین ، میرزا خلیل ا... وزیر خطه ی یزد در دوره شاه عباس صفوی ، میرسعید رضوی معروف به میر ماه پیشانی و شیخ عبدالعلی است .

سوابق و پیشینه تاریخی:
بر اساس شواهد موجود بهاباد در حدود 1100 سال قبل شهری آباد و پرجمعیت بوده که در روزگاری به دست مهاجمان شاید مغولان و یا غزان ویران شده و دوباره از نو بازسازی شده است هر چند از گذشته پیش از اسلام بهاباد منبع کتبی ای در دست نیست اما قنات بسیار کهنسال بهاباد چندین رشته و قبور شمالی ، جنوبی فراوان معروف به گور کافرها حکایت از قدمت دیرینه ی این شهر دارد ( البته تشخیص هویت واقعی این قبور و اظهار نظر در مورد آن منوط به یک تحقیق جامع و حتی کاوش در این منطقه می باشد ) این شهر در حدود 700 سال قبل در زمان سلطنت آل مظفر ولایت بنام بهاباد بوده است و مردم غیور آن در حدود 300 سال قبل در قلعه بهاباد در مقابله با محمود افغان مقاومت کرده و شکست سختی به آنان وارد میکنند و در بسیاری از کتب قدیمی از عمران و آبادی آن سخن سخن رفته است و در حدود 250 سال قبل بهاباد شهری آباد و در مسیر شاهراه اصلی شرق به غرب کشور قرار داشت که در زمان شاه عباس صفوی این شاهراه به مسیر یزد ، رفسنجان و کرمان تغییر پبدا کرد و به اصطلاح از مسیر پیشرفت تا حدودی دور ماند و سرانجام در زمان قاجار آن رونق پیشین را نداشت . بهاباد در اقوال بزرگان چون ابو عبدا... محمد بن احمد المقدسی و یاقوت حموی آمده و از جمله مقدس از آن به عنوان منطقه ای سردسیر و سرسبز یاد نموده است . لازم به ذکر است مارکوپولو چهانگرد مشهور ونیزی در جریان سفر تاریخی خود از ونیز تا چین از بهاباد گذشته و به طبس رفته است .

وجه تسمیه :

در کتب : در حدود 1050 سال قبل پیش از این اولین بار جغرافی نویس معروف ، مقدسی در کتب خود احسن التقاسیم می نویسد : وقواف و بهاباد از نقاط سردسیر با باغهایی بسیار خوش آب و هواست که البته مقدسی از بهاباد به عنوان بهاوذ یاد نموده است .

یاقوت بن عبدا... الحموی نیز در معجم البلدان از بهاباد به عنوان بهاوذ یاد نموده و از توتیای معروف بهاباد که شهرتی فراگیر داشته و به سایر ممالک صادر می شده است . وی همچنین نوشته که بهاباد جزئ کرمان بوده و توتیا از صادرات قابل توجه آن استان بوده که در بهاباد و کوهبنان به عمل می آمده است .

ولسترنج ایران شناس انگلیسی در کتاب خود تحت عنوان " جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی " درباره بهاباد می نویسد : در حوالی کوهبنان شهر بهاباد که مقدسی آن را بهاوذ ضبط نموده واقع شده و مقدسی این شهر را با قواق در سه فرسخی آن با هم ذکر نموده و .... )  در ادامه همچنین از نقل یاقوت در مورد بهاباد و توتیای آن و اینکه آنها را در کوره های عجیب تصفیه میکردند یاد می کند .

 

 

 

نگارنده:مدیر سایت
آخرین به روزرسانی: 1395/01/16
بازدید:3031

 

سایر سایت های شرکت

آمار سایت

  • » بازدید امروز: 1,193
  • » بازدید دیروز: 1,208
  • » کل بازدید: 1,761,602
  • » آخرین به روزرسانی: 1399/03/06 07:51:53

سال 1399

جهش تولید